Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienie o nowościach zasubskrybuj naszego newslettera:

Nazwa użytkownika:

Podaj e-mail:


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Wzmacniaj wiarę innych Drukuj Email
Wpisany przez Wiktor Dobrowolski   

Swami BA Paramadvaiti

Wryndawana, Indie. Wykład z 9 listopada 2011

Nauczający sadzi ziarna bhakti w ludzkich sercach. I nigdy nie wiesz kiedy one wykiełkują. Ta roślinka jest stwarzana poprzez różne rzeczy: przez harinam na ulicy, wykład, rozmowę, film na YouTube. Kiedy ta roślinka zaczyna kiełkować jest bardzo delikatna i wymaga opieki.

W tej materii są dwa prawa podstawowe prawa które każdy musi przestrzegać:

Pierwsze: wolno ci iść za głosem własnego serca, wybór twojego guru, inicjacja czy miejsce gdzie chcesz być powinno być bez jakiegokolwiek nacisku. Wybór guru powinien się odbywać bez jakiegokolwiek nacisków organizacyjnych lub reguł. To samo w sonie nie jest złe jako takie. Na przykład mamy taką podstawową zasadę że ktoś przestrzega przez 6 miesięcy zasad praktyki zanim zostanie inicjowany, ale czasem Srila Prabhupada inicjował ucznia tego samego dnia którego go poznał. Tym przykładem jest Anantasanti z Moswy, który rano jeszcze nie znał wielbicieli a wieczorem był już inicjowany. On potem nauczał w Związku Radzieckim jako pierwsza osoba i wielokrotnie był z tego powodu więziony przez władze ponieważ Świadomość Kryszny była zakazana.

Więc w nagłych okolicznościach porzucasz reguły. To jak student medycyny w dżungli. Pojawia się nagła sytuacja i musisz udzielić pomocy, nie orzesz powiedzieć: och ja nie skończyłem jeszcze studiów, nie zdałem wszystkich egzaminów, widziałem tylko teoretycznie jak robić taką operację. Musisz działać dla ochrony czyjegoś życia nie zależnie od tego. Tak więc zasady są ważne ale nie są najważniejsze, pełnia pomocnicze zadanie, nie są absolutnie najważniejsze. Najważniejsze jest kochanie Boga.

Druga zasada: każdy, a zwłaszcza osoba inicjowana ma prawo nauczać. Kiedy spotykasz kogoś nowego zabierasz go do swojego guru, to jest naturalne. Pisima siostra Srila Prabhupada była uczennicą Bhaktisiddhanty Saraswatiego , ale miała tylko pierwszą inicjację. O drugą poprosiła Srila Śridhara Maharadża. Druga inicjacja jest wciąż wazna w Indiach i w całym Gaudija Math. A tak się złożyło, że jej sąsiadem dwa domy dalej, był Śrila Bhakti Saranga Maharadża który otrzymał sannjasę od Srila Śridhara Maharadża. Dlatego też on powiedział jej żeby przyjęła inicjację od Śrili Bhakti Sarangi Maharadża. Dlatego że będzie jej łatwiej przychodzić do niego i pełnić służbę. Jeżdżenie z Kalkuty do Nawadwip byłoby bardziej kłopotliwe i nie praktyczne. Tak to się odbywa.

Guru jest jeden, bądź przy swoim guru i służ mu, on jest twoim przewodnikiem i uczy cię wiele rzeczy, czasem testuje. Każdy ma prawo zabierać ludzi do kogoś w kogo wierzy. Jak nie masz w kogoś wiary to nie zabierasz tam nikogo bo nie masz zaufania w to miejsce.

To są podstawowe prawa ludzkości: zaakceptuj swojego duchowego przewodnika poprzez twój osobisty wolny wybór, i po drugie przyprowadzaj nowe osoby do kogoś komu ufasz.

Czasem spotykasz kogoś kto już ma guru więc to oznacza, że ma już wiarę w kogoś. Nie niszcz tej wiary tak zaczyna się sektarianizm. Twierdzenie: „przyjdź do mojej grupy, to jest najlepsza grupa, tylko ona zna prawdę, tylko ona może ci zaoferować to co najlepsze.” To początek takiej mentalności.

Nie każdy przychodzi do Świadomości Kryszny dla Kryszny. Wiele osób w czasach Prabhupada było przyciąganych do możliwości łatwego podróżowania. Byli takim wielbicielem turystą. Służyli trochę tu i tam, ale nie byli poważnie zadedykowani. Więc ludzie mają różną historię, różne pragnienia. Duchowa rodzina to coś delikatnego. Nawet jak wiesz co jest dobre, a co złe to może się okazać, że w innym miejscu nauczą cię czego innego.

Sadhu to ktoś kto docenia sposób w jaki Święte Imię dotarło do ciebie. Jeśli tego nie docenia to nie jest to dobry sadhu bo może niszczyć podstawy twojej wiary. Jest oczywiście pewna metoda którą nazywamy debatą lub dyskusją i wtedy możemy omawiać podstawy takiego lub innego zachowania. Jeśli zniszczysz czyjąś wiarę to w rezultacie stracisz swoją. Tak to działa. Twoja wiara będzie poddana próbie. To nie jest dobre niszczyć wiarę innych osób. Kiedy jednak spotkasz kogoś kto już stracił wiarę to jest to delikatna sytuacja. Gdy mówimy o czyimś duchowym wzrastaniu powinniśmy być bardzo ostrożni. To są podstawowe zasady w społeczeństwie wisznuitów.

Jest wiele programów które działają i jest wiele metod robienia tych samych rzeczy. Na przykład my we Wryndzie śpiewamy często w różnych językach, głównie po hiszpańsku. Inni mogą na to powiedzieć że można śpiewać tylko w sanskrycie. Jeszcze nie tak dawno w Kościele Katolickim wszystkie msze odbywały się po łacinie. Ludzie siedzieli na mszy i nic nie rozumieli, ale ktoś wpadł na pomysł, że jest tam wiele ważnej treści i zdecydowano się przetłumaczyć to na języki lokalne. Więc my śpiewamy w lokalnych językach.

Jeśli zachowujemy się we właściwy sposób wszystko będzie dobrze. To jest bardzo cienka linia która dzieli te dwie rzeczy której nie wolno przekroczyć. To jest jak skarb, który trzeba pilnować. Jeśli niszczysz czyjąś wiarę to z pewnością będziesz mieć problemy. Szanowanie czyjejś wiary jest więc ważne. Jak powinniśmy działać w tej sytuacji?

Jest wiele wniosków na drodze bhakti i to jest jeden z nich.

Srila Bhakti Pramode Puri Maharadża którego dzień odejścia obchodzimy dzisiaj, był ekspertem w takim działaniu. Wiele osób korzystało z jego rad, również inni guru korzystali z jego porad, nawet Śrila Śridhar Maharadża. Za każdym razem jak udaję się w różne miejsca staram się sprawić, żeby wielbiciele tam byli bardziej entuzjastyczni w tym co robią. Wzmacniajmy więc wiarę innych osób.

Pytanie: Ludzie czasami pytają mnie o różne rzeczy, ale obawiam się mówić, aby nie dać złej rady, jak powinniśmy postąpić w takim przypadku?

Odpowiedź: Podążając za sercem nigdy nie dasz złej rady poprzez siebie. Bóg ma zawsze dobre odpowiedzi. Nauczanie oznacza, że nie możesz się obawiać czegoś. Więc nie obawiaj się dawać rady innym

Tłumaczenie i notowanie: Kryszna Kirtan Das

Źródło: http://www.wryndawana.pl/wzmacniaj-wiare-innych.html

 

Translator

Szukaj

Komentarze