Zur Navigation | Zum Inhalt

Click on the slide!

Owieczki!

Kanhaiyalal Pandita

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi! Po owocach poznacie ich (Mat. 7:15,16)…

więcej...
Click on the slide!

Żyjemy w wieku Kali-juga

Kanhaiyalal Pandita

Jest to wiek żelazny, w którym na świecie panują wojny, chaos, hipokryzja, kłótnie, przestępstwa. Ta Kali-juga jest wyjątkowa, ponieważ już…

więcej...
Click on the slide!

Starajcie się być bardzo pokorni

Kanhaiyalal Pandita

trnad api sunicena taror api shaisnuna amanina manadena kirtaniyah sada harih ["Uważając się za jeszcze niższego i bardziej bezwartościowego niż…

więcej...
Click on the slide!

Nie każda ścieżka prowadzi do Wrindawan...

Kanhaiyalal Pandita

Do Wrindawan można wejść tylko dzięki sadhu-sanga. 'sadhu-sanga', 'sadhu-sanga'-sarva-sastre kaya lava-matra sadhu-sange sarva-siddhi haya

więcej...
Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
FVCML0208 10
Czego nauczają pisma wedyjskie i prawdziwe autorytety
Co jest korzystniejsze dla Wisznuitów z zachodu wegetarianizm, czy weganizm? Drukuj Email
Wpisany przez Kanhaiyalal Pandita   


Pewnego dnia do Śrila Narayana Maharadża przyszli jego uczniowie z krajów zachodu i opowiedzieli mu o okrucieństwie z jakim traktowane są krowy w ich krajach (poza Indiami) na fermach z tzw. chowem przemysłowym. Śrila Narayana Maharadża odparł, iż takie postępowanie wobec krów jest nieakceptowalne. Powiedział, że nie będzie spożywał takiego krwawego mleka (ang. “cruel milk”), ani żadnych produktów pochodnych, podczas swoich podróży na zachód (poza Indie). Wskazując tym, że jedyne akceptowalne mleko, to mleko od szczęśliwych krów, które ostały się jeszcze w Indiach w tradycyjnych wisznuickich gospodarstwach przydomowych, w których cielęta i krowy nigdy nie są zabijane i są traktowane z miłością i uczuciem.

Więcej…
 
Wyznaczanie ścieżki Bhakti dla Sadhaków Drukuj Email
Wpisany przez Kanhaiyalal Pandita   

Praktykujemy bhakti na wiele sposobów. Przyjmujemy mantrę od guru należącego do autoryzowanej sampradaji. Każdego dnia malujemy swoje ciało dwunastoma znakami tilaka i praktykujemy arczana dla Śri Kryszny. Przestrzegamy postów ekadasi, intonujemy i pamiętamy Święte Imię odpowiednio do naszych możliwości i przyjmujemy darsan świętych miejsc jak Sri Wryndawana. Jednak, jeśli chodzi o unikanie obraz wobec Bhakti-dewi brakuje nam dbałości. Jest to nasze wielkie nieszczęście.

Śriman Mahaprabhu poinstruował wszystkich wielbicieli odnośnie obraźliwego zachowania wobec Bhakti-dewi opisując czynności Mukundy Datty. Ten opis można znaleźć w Śri Caitanya-Bhagavata (Madhya-lila 10.185, 188-190, 192):

Więcej…
 
Jesteście moimi najdroższymi przyjaciółmi - Śrila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakur Prabhupada Drukuj Email
Wpisany przez Kanhaiyalal Pandita   

Proszę nauczajcie kirtanu dla Najwyższego Pana, nawet, jeśli w związku z tym będziecie zmuszani zaciągnąć dług; wtedy, aby go spłacić, będziecie musieli być bardziej niż kiedykolwiek zajęci sevą (służbą). Kiedy wasi wierzyciele będą wywierać na was presję, będziecie zmuszeni błagać o więcej jałmużny. Jednak w związku z tym, że pobożni ludzie nie dadzą jej wam dopóki wasz charakter i zachowanie nie staną się czyste, będziecie musieli zachować czysty styl życia i z wielką determinacją dbać o to. Nie zostawię wam ani jednego grosza, tak więc w przyszłości nie będziecie mogli pozwolić sobie na lenistwo i nie będziecie w stanie porzucić swojego życia duchowego przepełnionego hari kirtanem i hari sevą.

Math jest centrum hari kirtanu, który jest życiem i świadomością. Aby upewnić się, że nie ma miejsca na lenistwo, złe zachowanie, trywialne myślenie, plotki i ordynarne pragnienia w math, musicie chodzić od drzwi do drzwi, tak by smak waszego hari kirtanu mógł być publicznie dostępny w społeczeństwie.

Więcej…
 
Srila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura - Pytania i odpowiedzi Drukuj Email
Wpisany przez Kanhaiyalal Pandita   

Pytanie 1
Jak mozna osiagnac doskonalosc w jednym zyciu?

Odpowiedz: Jesli ktos porzuci swoja wolna wole i calkowicie podporzadkuje sie Sri Guru i praktykuje bhajana pozbawiony dwulicowosci, pod jego przewodnictwem, taka osoba osiagnie doskonalosc w jednym zyciu.

Pytanie 2
W jaki sposob mozna poznac Sri Bhagavana?

Odpowiedz: Nalezy z wiara sluchac katha o Bhagavanie plynace z lotosowych ust Sri Guru. Nie ma innego sposobu na poznanie Sri Bhagavana niz calym sercem podporzadkowanie sie lotosowym stopom Sri Guru. Tylko osoba ktora tak czyni moze poznac Sri Bhagavana.

Pytanie 3
Jaka jest najpowazniejsza nama-aparadha, czyli obraza wobec swietego imienia?

Więcej…
 
O dobrej komunikacji Drukuj Email
Wpisany przez Kanhaiyalal Pandita   

Łagodne stosunki Waisznawów

Najpierw spróbujcie zrezygnować z wszelkich przejawów swojego fałszywe ego - takich jak złość. Jeśli masz tak wiele gniewu, nie możesz zrozumieć tematów dotyczących Bhakti.

Starajcie się być bardzo pokorni:

trnad api sunicena taror api shaisnuna
amanina manadena kirtaniyah sada harih

["Uważając się za jeszcze niższego i bardziej bezwartościowego niż nic nieznacząca trawa, która jest deptana pod stopami wszystkich, będąc bardziej tolerancyjnym niż drzewo, nie przyjmując zaszczytów, ale oferując szacunek wszystkim innym zgodnie z ich pozycją, w takim stanie należy nieustannie intonować święte imię Śri Hari. "(Siksastam, werset 3)]

Więcej…
 


Translator

Szukaj